Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
VelušovceHľadať
 
 

Čo je DHZ

Čo je DHZ

Kto sú dobrovoľní hasiči a čo robia? 

Pri styku s verejnosťou sa často stretávame s rôznymi predstavami občanov, čo to vlastne dobrovoľný hasičský zbor je, prečo je a na čo je určený. V nasledujúcich pár riadkoch sa Vám preto pokúsime v skratke objasniť činnosť dobrovoľného hasičského zboru vo Velušovciach.

Dobrovoľný hasičský zbor Velušovce (DHZ): 

je základným článkom organizácie Dobrovoľná požiarna ochrana SR, ktorá je občianskym združením. Všetci členovia vykonávajú povinnosti spojené s fungovaním bez nároku na odmenu a vo svojom voľnom čase. 

Dobrovoľný hasičský zbor obce Velušovce (DHZO):

vykonáva záchranné práce pri požiaroch, povodniach, dopravných nehodách a iných mimoriadnych udalostiach, podľa vybavenia jednotky. V praxi sa ukazuje, že pri povodniach, veterných smrštiach a snehových kalamitách nie je niekedy možné pokrytie územia okolia obcí iba jednotkou okresného riaditeľstva HaZZ, preto je obyvateľom k dispozícii aj dobrovoľný hasičský zbor obce.Povinnosť obce založiť Dobrovoľný hasičský zbor obce v obciach nad 500 obyvateľov určuje zákon č. 314/2004 Z. z. v znení neskorších predpisov, § 15 odsek 1, písmeno b). Na tomto mieste sa taktiež ukladá obci povinnosť materiálne zabezpečiť akcieschopnosť zboru. Taktiež sa snaží pomáhať obci pri organizovaní roznych kultúrnych podujatí a brigád.... 

Ako privolať pomoc  DHZ?

Pomoc  DHZ je možné prostredníctvom ohlasovne požiarov na Obecnom úrade vo Velušovciach, osobne alebo telefonicky členom  DHZ. Pri nahlásení je potrebné uviesť meno, priezvisko, adresu, druh mimoriadnej situácie (požiar, potopa, atď.). V prípade telefonického hovoru treba poskytnúť vaše telefónne číslo pre spätné overenie. Po ohlásení udalosti sa následne vykonajú úkony pre vyhlásenie poplachu pre DHZ.

Aké zásahy vykonávajú dobrovoľní hasiči?

Ide o zásahy pri požiaroch, povodniach, veterných a snehových kalamitách na základe oznámenia občanov alebo krajského operačného strediska HaZZ. Pri týchto zásahoch veliteľ zásahu vypracováva správu o zásahu, ktorú posiela na OV DPO v Topolčanoch, prípadne na okresné riaditeľstvo HaZZ v Topolčanoch.
Zásahy technického charakteru (vyťahovanie studní, bazénov, prípadne iná pomoc). Pri týchto zásahoch zbor vyžaduje náhradu nákladov na výjazd (PHM, opotrebovanie techniky).Členovia DHZ  vykonávajú činnosti na úkor svojho voľného času a bez nároku na odmenu.

Ako sa stať členom DHZ vo Velušovciach?

Je potrebné prejaviť vážny záujem a ochotu obetovať svoj voľný čas v prípade potrieb na dobrovoľnú činnosť. Osloviť niekoho z členov výboru DHZ alebo spravou na stránku Facebooku DHZ Velušovce. Členovia výboru DHZ následne rozhodnú o prijatí žiadateľa o členstvo.

Vedieť a byť zrozumený s "Hasičským desatorom"


 

dnes je: 23.9.2019

meniny má: Zdenka

podrobný kalendár

MAS SOTDUM

Facebook

Program obnovy dediny

webygroup
ÚvodÚvodná stránka